ESG tanácsadás és fenntartható finanszírozás
Milyen előnyökkel jár a fenntarthatóságra való átállás?
Azok a vállalatok, melyek időben felismerik a fenntarthatóság lényegességét, azonosítják saját kitettségüket, valamint tevékenységeik megfelelnek a jogszabály és a piac által követelt fenntarthatósági kritériumoknak:
- Magasabb bevételt és alacsonyabb költséget érhetnek el középtávon az azonosított kockázatok kezelésével.
- Beruházásaik során a fenntarthatósági szempontok érvényesítése a megtérülést biztosabbá teszi.
- Részesülhetnek majd az EU-s fenntarthatósági beruházásokból és forrásokból;
- A hitelintézeteknél előnyösebb feltételekkel juthatnak forrásokhoz (a klímakockázatok beépülnek a bankok kockázati keretrendszerébe);
- Dedikált, fenntartható pénzügyi finanszírozási forrásokhoz juthatnak (például EU-s pályázat, zöld hitel vagy zöld kötvény);
- A nyugati és a hazai üzleti partnerek előnybe fogják részesíteni őket (az ESG szempontok beépülnek a beszállítói láncokba);
- A nemzetközi és az EU-s befektetők előnybe fogják részesíteni őket, ami kiszélesíti és diverzifikálja a befektetőik körét;
Fenntarthatósági szolgáltatásaink
A Danube Capital víziója ügyfeleink támogatása a sikeres és fenntartható növekedésben. Célunk, hogy az átadott tudással segítsük a Vállalkozását abban, hogy ne csak megfeleljen az egyre szigorodó nemzetközi és hazai fenntarthatósági piaci és jogszabályi elvárásoknak, de a kockázatok és lehetőségek azonosításával növelje a versenyképességét is.
Fenntarthatósági információs prezentáció
Vállaljuk, hogy előadást tartunk a Vállalata számára az EU-s és hazai jogszabályi változásokról, a piaci trendekről, elvárásokról, illetve a fenntarthatóság területén alakuló üzleti lehetőségekről.
Fenntarthatósági információs tájékoztató
Vállaljuk, hogy féléves gyakorisággal összefoglaló jelentést készítünk a Vállalata számára az EU-s és hazai jogszabályi változásokról, a piaci trendekről, elvárásokról, illetve a fenntarthatóság területén alakuló üzleti lehetőségekről.
Fenntarthatósági stratégiaalkotás
A fenntarthatóságra való átallásnak az első legfontosabb lépése egy fenntarthatósági stratégia megalkotása. Egy ilyen stratégiai dokumentum támogatja, hogy a Vállalata tiszta és világos célokat követve, a különböző mandátumok és szerepkörök ismeretében álljon át a fenntartható működésre. Emellett maximálisan kihasználja a fenntarthatóságban rejlő üzleti lehetőségeket, így mérsékelje az esetleges üzleti hátrányokat, melyek a fenntarthatóságra való átállással járnak. A stratégia konkrét cselekvési tervet is kijelöl, ami teljesítménymutatók (KPI) által visszamérhető.
Fenntartható pénzügyi finanszírozás
Az ESG alapú működésre való átállás finanszírozására fenntartható növekedést célzó forrást vonhatunk be. Ilyen forrásbevonás lehet például a zöld vagy szociális kötvény, zöld hitel, vagy a zöld hazai és EU-s pályázatok megszerzése. Az ilyen fajta forrásbevonás számos előnnyel jár, biztosítja a vállalaton belül a fenntarthatóságra való átállás beruházási igényét és hozzájárul az új befektetők megszólításához.
Nem pénzügyi jelentés az EU Taxonómia rendelet alapján
Az EU Taxonómia rendelet 8. cikke 2022 január 1-től nem-pénzügyi jelentési kötelezettséget ír elő az NFRD irányelv, míg hazánkban annak adoptálása a számviteli törvény által meghatározott pénzügyi és nem-pénzügyi nagyvállalatok számára.
Kiket érint?
Az üzleti évet megelőző két – egymást követő – üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta az alábbi határértéket:
- A mérlegfőösszeg a 6 000 millió forintot, az éves nettó árbevétel a 12 000 millió forintot és az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt.
- Az adott üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma meghaladja az 500 főt.
Hazánkban ez hozzávetőlegesen 500 nagyvállalatot fog érinteni, de várhatóan 2024-től a CSRD-irányelv hatályba lépésével megduplázódik az érintettek köre. A jelentésnek az előző naptári évtől számított éves beszámolási időszakra kell kiterjednie, így 2022-ben először a 2021-es üzleti évről kell jelenteni.
A BÉT ESG Útmutatója által ajánlott független fél által tanúsítható GRI standardot alkalmazó fenntarthatósági jelentés elkészítése
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) 2021 márciusában elkészítette és kiadta az ESG Útmutatóját. Ebben azt javasolja a BÉT-en listázott kibocsátók számára, hogy először a nemzetközileg legelterjedtebb piaci jelentési sztenderd, a GRI (Global Reporting Initiative) alapján kezdjék el kiépíteni ESG jelentési mechanizmusukat. A cél, hogy a kibocsátóknak legyen évente kiadott komplex ESG jelentésük, illetve ez alapján ESG minősítésük.
A BÉT ESG Útmutatója által ajánlott ESG minősítés megszerzése
Vállaljuk, hogy BÉT ESG Útmutatójának elvárásai alapján szakértői támogatást nyújtunk a Vállalatának az ESG minősítés megszerzése folyamán a megfelelő minősítő megtalálásában, a feltételek letárgyalásában, a minősítővel való szakmai egyeztetésben és egy hosszútávú adatközlési mechanizmus kialakításában. Illetve vállaljuk, hogy amint a Vállalata fenntarthatósági szempontból eléri a megfelelő fejlettségi szintet megszervezzük a próba ESG minősítését.
Kiemelt referenciáink a fenntarthatósági tanácsadásban:
- MKB Bank (a 2021-es év zöld bankja) számára a klíma és fenntarthatósági stratégia elkészítése. Ezen belül vállaltuk a szakmai projekt koordinációját, a stratégia összeállítását, a nemzetközi legjobb gyakorlatok elemzését és a jogszabályi környezet feltérképezését.
- ESG tanácsadás az MKB-Pannónia Alapkezelő számára piacelemzéssel, termékelemzéssel és a jogszabályi környezet várható változásaival összefüggésben.