Augusztus 16-án újabb pozitív lépéseket tehet az S&P és a Fitch hazánk vonatkozásában

  • Erdélyi Dóra Szerző:
  • Közzétéve:
     Olvasási idő: 4 perc   

2019 elején a tavaly megfogalmazott várakozásunkkal összhangban két nemzetközi hitelminősítő is felminősítette hazánkat. Idén február 15-én az S&P Global Ratings, február 22-én pedig a Fitch Ratings BBB- szintről BBB szintre javította Magyarország szuverén adóskockázati besorolását (mindkettő befektetésre ajánlott kategória), a besoroláshoz kapcsolódó kilátás mindkét esetben stabil – hasonló témában, a vállalati kötvények hitelminősítői besorolásával kapcsolatban korábban is írtunk már.

Azonban az idén tavaszi felminősítéseknek a várakozásunknak megfelelően már csak minimális hatása volt a forint megítélésére és az állampapír-piaci hozamokra (a fundamentumok és makrogazdasági helyzet már jóval korábban is indokolta volna a besorolás javítását). Az S&P és a Fitch következő felülvizsgálata augusztus 16-án, pénteken esedékes, amikor véleményt mondhatnak a hazai gazdasági folyamatokról.

Az S&P a februári felminősítést követően kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy a stabil kilátás jelzi egyrészt a túlfűtött munkaerőpiacból eredő versenyképességi kockázatokat, másrészt viszont a további gazdasági konvergencia esélyét is. Az indoklásban külön kiemelték a hat éve folyamatosan tartó, erős gazdasági növekedést, valamint a GDP-arányos államadósság és teljes külső adósság további csökkenését; ez utóbbiakat a Fitch is hangsúlyozta idei első felülvizsgálata során(a Fitch kiemelten figyeli az adósságmutatókat). Az S&P jelzése szerint a februári pozitív döntést követő 24 hónapban akkor kerülhet sor további felminősítésre, ha a magyar gazdaság teljesítménye továbbra is erősebb és kiegyensúlyozottabb lesz a hasonló kategóriában lévő országokénál.

Februárban a piaci várakozásnál agresszívabb monetáris politikai szigorítást várt még a Fitch; akkori előrejelzése szerint az év második félévben már fokozatos kamatemeléseket jelzett előre idehaza. Azonban az azóta eltelt időszak eseményeit vizsgálva, különösen a fejlett piaci jegybankok monetáris politikai fordulatát (Fed-kamatcsökkentés, az ECB egyértelműen a monetáris lazítást tükröző kommunikációja) szem előtt tartva a Fitch valószínűleg felülvizsgálja majd az MNB jövőbeli politikájára vonatkozó prognózisát.

A februári hitelminősítői véleményeket követő időszakban megjelent hazai makroadatok továbbra is a hazai gazdaság kedvező képét tükrözik. Az idei első negyedévben 5,3%-kal emelkedett a hazai GDP a 2018-as év azonos időszakához képest a 2018. negyedik negyedéves 5,1%-os bővülést követően (kiigazítatlan adatok). 2019 első negyedévéhez hasonló növekedési dinamikát utoljára 2004. II. negyedévben láthattunk idehaza.

Továbbá az első negyedév végére 70,1%-ra mérséklődött az államháztartás maastrichti, GDP-arányos adóssága a tavaly év végi 70,8%-ról. A folyó fizetési mérleg többletünk ugyan csökkent az idei első negyedévben (GDP 0,1%-a volt, négy negyedéves értékek alapján számolva) a 2018. IV. negyedéves szinthez képest (GDP 0,4%-a), azonban a 2010 vége óta fennálló többlet továbbra is megmaradt az idei év elején is. 

Várakozásunk szerint 2019-ben vagy 2020 elején sor kerülhet a hitelminősítői kilátások stabilról pozitívra történő módosítására az S&P és a Fitch esetében; ennek fényében már az augusztus 16-i döntések alkalmával is pozitívra változtathatja a két hitelminősítő a jelenlegi besoroláshoz tartozó kilátást.

A kedvező makrogazdasági folyamatok fennmaradása esetén a pozitív kilátás bejelentését követően pedig általában 1-2 éven belül lehet számítani újabb felminősítésre. Fontos látni, hogy a hitelminősítők közül a piaci visszajelzések alapján legtöbb befektető az S&P-re figyel, őt a Moody’s követi és harmadik a sorban a Fitch.

Szeretne hasonló cikkekről folyamatosan értesülni?

  • Engedélyezze a böngésző általi weboldal-értesítéseket, így az új blogbejegyzéseinkről azonnal értesülhet.
  • Iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken, így az új blogbejegyzéseinkről rendszeresen e-mailben értesülhet.