Mit várhatunk az IoT-től, a dolgok internetétől?

  • Cifra Gergő Szerző:
  • Közzétéve:
     Olvasási idő: 4 perc   

Jogosan merül fel a kérdés, hogy mit is értünk az IoT avagy magyarul a dolgok internete kifejezés alatt, hiszen egyre többet találkozunk ezzel a kifejezéssel. A technológia leegyszerűsítve az internetre való csatlakozás kiterjesztését jelenti apró eszközökre, szenzorokra. Hogy miért jó ez? Mert a hálózatra való csatlakozás révén ezen eszközök képesek kommunikálni egymással, illetve távolról irányíthatóvá és lekérdezhetővé válnak, amelyek számos ponton segíthetik életünket.

A közeljövőben várhatóan – ahogy az első ábra is szemlélteti – nagymértékben megnő az internetre csatlakoztatott eszközök száma. Ennek az ugrásszerű növekedésnek legnagyobb részt az IoT eszközök elterjedése lesz az oka. Ezt segíti, hogy az 5G technológia megjelenésétől az elemzők többek között a hálózatra csatlakoztatható eszközök számának drasztikus emelkedését várják.

1. ábra Forrás: Statista

Az IoT eszközöknek mind a lakossági, mind a vállalati szektorban nagy piaca lesz. Az alábbi, gyakorlati példákon keresztül bemutatjuk, hogy milyen pontokon épülnek be az IoT eszközök a fogyasztók és a cégek életébe.

Az iparban például óriási hatékonyságjavulást és költségcsökkenést várnak az elemzők; mert az apró, egymással összekötött szenzorok és egyéb eszközök segítségével a termelési folyamatok átláthatóbbak és pontosabban mérhetőek lesznek. Vagy érdemes belegondolni, hogy mennyivel hatékonyabb készlettervezést eredményeznek majd a raktárakba, gyárakba telepített érzékelők, ha maguktól monitorozzák a készletet, és amikor szükséges, automatikusan rendelnek majd a beszállítótól.

Ez a technológia átvezet bennünket a háztartási felhasználásra, mely egyben bemutatja, hogy a szolgáltatások és technológiák elterjedése hogyan serkentheti egymást. Az előbbi, készletet monitorozó példa alapján hasonló szenzor működhet akár a háztartási hűtőkben, mely, ha érzékeli, hogy a tejből már kevés van, berendeli és a fogytán lévő termékeket automatikusan szállítja házhoz az áruház.

Otthonunk távoli vezérlése

Talán azonban a legtöbbet hallott kifejezés az IoT kapcsán az okosotthon, mely számtalan elemből állhat össze. Egyebek mellett a távolról (akár telefonról) irányítható eszközöktől (lámpa, fűtés, kamera) a vezetékek szivárgását jelző szenzorokig rengeteg megoldást takar, melyek egyszerre teszik majd életünket kényelmesebbé és számos ponton jelentenek majd költségmegtakarítást.

Az egészségügyet is drasztikusan változtathatja meg az internetre csatlakoztatott eszközök térnyerése, hiszen az eddig hordott eszközök “okossá válásával”, és az ebben rejlő potenciál kiaknázásával az orvosok sokkal pontosabb és frissebb képet kaphatnak pácienseikről. Egy példa erre az okos órák használata, például a legújabb Apple Watch már képes EKG elkészítésére is, de számos okosóra méri a felhasználók pulzusát. Ha ezeket a méréseket összekötik a páciensek betegadataival, sok betegség vagy akár szívinfarktus is megelőzhetővé válik.

Okos kiegészítők az egészségügy szolgálatában

Egy további meglepő alkalmazási módot jelenthet az “okos kontaktlencse” mely a beépített szenzorok segítségével képes az emberi könny kielemzésére és így megállapítani például a diabéteszes betegek glükózszintjét.

Összefoglalva jelentős áttörés várható a közeljövőben az IoT eszközök piacán, melyek egyszerre fognak hatékonyságjavulást, költségmegtakarítást és egyszerűbb/kényelmesebb megoldást nyújtani mind a vállalati, mind a lakossági szektor számára.

Szeretne hasonló cikkekről folyamatosan értesülni?

  • Engedélyezze a böngésző általi weboldal-értesítéseket, így az új blogbejegyzéseinkről azonnal értesülhet.
  • Iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken, így az új blogbejegyzéseinkről rendszeresen e-mailben értesülhet.