Egyre nagyobb szerepe van a lízingfinanszírozásnak

  • Fehér Péter Szerző:
  • Közzétéve:
     Olvasási idő: 7 perc   

A magyar lízingpiac 2019 első negyedévében dinamikus növekedést mutatott. A Magyar Lízingszövetség tagvállalatai összesen közel 163 milliárd forintot helyeztek ki, ami 10,3%-kal haladja meg a 2018 első negyedévében kihelyezett 147,5 milliárd forintot. A lízingpiaci növekedéshez nagymértékben az autó- és teherautó eladások emelkedése, az MNB kedvezményes hitelprogramja, valamint a céges gépvásárlások bővülése járult hozzá.

Forrás: Magyar Lízingszövetség

De mikor is lehet szükség lízingfinanszírozásra és miért is ilyen népszerű ez a finanszírozási forma?

Ezt a speciális hitelfajtát abban az esetben érdemes a vállalatnak igénybe vennie, amennyiben valamilyen nagy értékű terméket szeretne vásárolni. Szintén hasznos a lízing, amennyiben nem áll rendelkezésre az az összeg, amire az eszköz megvásárlásához szüksége lenne vagy pedig nem szeretnék az összes pénzünket lekötni. A lízingbe vevőnek továbbá azért sem érdemes a teljes rendelkezésre álló pénzeszközét a működéshez szükséges eszközökre elköltenie, mert bármikor adódhatnak olyan üzleti lehetőségek, amihez azonnal szabadon mozgósítható forrásra van szükség.

A lízingkonstrukciók esetében maga a finanszírozott eszköz az ügylet elsődleges fedezete, így a biztosítékok szempontjából könnyebben kezelhető. Míg a hagyományos hitelek esetében általában a vállalat egyéb vagyonelemeit is be kell vonni fedezetként a hitelügyletbe, addig erre a lízing esetében nincsen szükség. Ezáltal a lízing a vállalat korábbi hiteleivel könnyen kombinálható és nem nehezíti meg a vállalat későbbi hitelfelvételeit.

Lízing esetében a legnagyobb előny az autóvásárláshoz kötődik, személygépjárművek esetén a vételárat terhelő ÁFA visszaigényelhető a céges használat arányában, ez a klasszikus hiteltermékek esetében nem lehetséges.

A hagyományos hitelekkel ellentétben a lízingelt eszköz nem a mi tulajdonunk a finanszírozás futamideje alatt,  mi csak a használói és üzembentartói vagyunk, majd a futamidő végén a maradványérték megfizetése (nyílt végű pénzügyi lízing) után, vagy anélkül (zárt végű pénzügyi lízing) a vállalat tulajdonába kerül az eszköz. Zárt végű pénzügyi lízing konstrukciót abban az esetben célszerű igénybe venni, amikor fel sem merül annak a lehetősége, hogy a futamidő végén a vállalat a lízingelt eszközt visszaadja a lízingcégnek. Ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy a  zárt végű konstrukciók esetében az ÁFA visszatérítésére nincsen lehetőség. A lízing tárgyát képezhetik a személygépjárművektől kezdve a munkagépeken át akár orvosi műszerek vagy informatikai eszközök is.

A lízingfinanszírozást új és használt termékek vásárlása esetében is igénybe veheti a vállalat. Bizonyos esetekben arra is lehetőség van, hogy már a birtokunkban és a használatunkban lévő termékeket tegyük bele egy lízing konstrukcióba (visszlízing). Ebben az esetben a cél egyértelműen nem a termék megszerzése, hanem forrásbevonás a vállalkozásba. Tipikus példa lehet, amikor egy vállalat saját autóflottát üzemeltet, ami jelentős tőkét köt le. Abban az esetben, amikor a vállalatnak szabad pénzeszközre van szüksége egy beruházás megvalósításához, akkor az autóflottát eladhatja a lízing társaságnak és ezzel egy időben vissza is lízingelheti meghatározott időre. Az eladásból befolyt összeget pedig a vállalat a beruházásának megvalósítására fordíthatja. Az autóflottát tovább használhatja egy meghatározott lízingdíj megfizetése mellett.

Milyen fajtáit különböztetjük meg a lízingnek?

A lízingfinanszírozás esetében két alapvető típust különböztethetünk meg: a pénzügyi és az operatív lízinget. A vállalkozások esetében a pénzügyi lízing a legelterjedtebb és a népszerűsége továbbra is növekszik. Pénzügyi lízing esetében a megvásárolt termék bekerül a vállalkozás mérlegébe, ami pozitív, illetve negatív hatást is gyakorolhat rá. Negatívumnak számít, hogy a lízingeléssel nő a vállalat hitelállománya, aminek eredményeképpen a vállalat a jövőben kevesebb hitel felvételére lesz képes. Ugyanakkor pozitívum, hogy a vállalkozás értékcsökkenést számolhat el a termékre, ami növelheti a vállalatnál maradó jövedelmet.

Operatív lízing esetében nem kell önrészt fizetni, valamint a lízingelt termék nem kerül be a vállalkozás mérlegébe. Ebben az esetben a vállalat fix bérleti díjat fizet a lízingelt eszköz használatáért egészen annak a használatának a végéig. Ebben az esetben nincsen lehetőség arra, hogy az eszköz a vállalat tulajdonába kerüljön. Ugyanakkor a bérleti díjakat költségként elszámolhatjuk és az ÁFA- tartalmát visszaigényelhetjük, ami csökkenti a valós lízingdíj mértékét.

Mire figyeljünk, ha lízingfinanszírozást szeretnénk igénybe venni?

A legfontosabb, hogy minden nagy értékű eszköz vásárlása előtt jól gondoljuk át, hogy a vállalkozás igényeinek és terveinek valóban megfelelő-e az adott eszköz hosszabb távon is. A jelentős értékcsökkenése miatt nagyon költséges egy eszközt 1-2 éves korában lecserélni, ha akkor derül ki, hogy mégsem az lett volna az ideális választás.

A vállalkozás minden esetben mérlegelje, hogy szüksége van-e a közeljövőben szabad pénzeszközre és hitelre további fontos beruházások végrehajtásához. Amennyiben igen, akkor jobb megoldás lehet a lízing, mint a készpénzes, vagy a klasszikus hitelre történő vásárlás.

Célszerű a vállalatoknak minél több ajánlatot bekérniük és azokat összehasonlítani, mivel nagyon nagy különbségek lehetnek a különféle konstrukciók között és előfordulhat, hogy az adott eszközre a gyártó vagy az importőr még fizet is egy lízingcégnek a kedvezőbb kamatozás érdekében. Ezért is találkozhatunk 0%-os lízing konstrukciókkal, amelyek jellemzően kizárólag egy, az adott gyártóval vagy importőrrel leszerződött lízingcég által nyújthatóak.

Az operatív lízing esetében fontos tisztában lenni azzal is, hogy azt szabadon nyújthatja bármely cég, a banki finanszírozásokkal és a pénzügyi lízinget nyújtó lízingcégekkel szemben nem vonatkoznak rá olyan szigorú törvényi előírások. Éppen ezért sokkal nagyobb körültekintéssel kell egy bérbeadó céget megválasztani, mint egy pénzügyi lízinget nyújtó céget.

Szakértőink korábban a lízingről az EchoTV 1×1 című műsorában is beszéltek:

Szeretne hasonló cikkekről folyamatosan értesülni?

  • Engedélyezze a böngésző általi weboldal-értesítéseket, így az új blogbejegyzéseinkről azonnal értesülhet.
  • Iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken, így az új blogbejegyzéseinkről rendszeresen e-mailben értesülhet.