Technológiai háború – ki nevet a végén?

  • Cifra Gergő Szerző:
  • Közzétéve:
     Olvasási idő: 3 perc   

Az USA és Kína között fennálló kereskedelmi háború számos előzményre vezethető vissza. Ezen publikáció nem ezeket firtatja, hanem az okok egyikét; a technológiai versengést mutatja be az 5G hálózatok kiépítése kapcsán. A technológiai háború akkor éleződött ki, amikor 2015-ben Kína kiadta a “Made in China 2025” című stratégiai dokumentumot, melyben megnevezett 10 iparágat, amelyeken keresztül feldolgozóipai országból a világ technológiai vezető államává kíván előlépni. Ennek pedig egy sarkalatos pontja az 5G hálózatok kiépítésében való globális részvétel. Részben ez a növekvő fenyegetés, részben pedig az ipari kémkedés, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok sarkallták az USA-t arra, hogy a technológiai versengés mentén is frontot nyisson Kína ellen.

Hazánkban is aktuális téma (volt), hogy melyik ország építi ki az 5G hálózatot, mára kiderült, hogy a kínai Huawei-el működik együtt Magyarország ennek kiépítése kapcsán. Amerikai álláspont szerint nemzetbiztonsági kérdés az 5G hálózat kiépítőjének megválasztása és kockázatos ezt kínai cégre bízni, akik a hálózatokon keresztül lehallgathatják a forgalmat vagy szélsőséges esetben akár le is állíthatják a kommunikációt azon országokban, ahol részt vettek a hálózatok kiépítésében. A Huawei azonban számos alkalommal hangoztatta már, hogy a sokat támadott ZTE-vel szemben ők nem állami, hanem magántulajdonú vállalat.

Az 5G-s piacvezető szerep megszerzése több szempontból is fontos mindkét országnak: egyfelől lehet szimbolikus jelentése, hogy egy “csatát” megnyer valamelyik fél, ennél azonban pragmatikusabb okokra vezethető vissza a a konfliktus. Az 5G technológia piacvezető szereplője többszáz milliárd dolláros bevételt könyvelhet majd el, emellett a vezeték nélküli technológiai szolgáltatások rengeteg új, magas hozzáadott értékű munkahely teremtésével kecsegtetnek, így nemzetgazdasági érdeke fűződik ehhez mindkét országnak.

Fentebb már utaltam rá, hogy az 5G hálózat kiépítése hatalmat is ad az azt kiépítő ország kezébe, így geopolitikai jelentősége is van annak, hogy ki nyeri meg e versenyt. Ma még nem látjuk, hogy ki nevet a végén, az azonban biztos, hogy Európa nem zárkózik el annyira Kínától, mint azt az USA szeretné, hiszen Magyarország nem az egyedüli ország az EU-n belül, ahol részt vesz a Huawei az 5G hálózat kiépítésében – ugyanis Németország is hozzánk hasonló döntést hozott.

Mindezek figyelembe vételével érdemes tartósan számolni a kereskedelmi háború kockázataival, ám hogy mit is érdemes ennek kapcsán tennünk, arra egy korábbi blogbejegyzésünk ad választ.

Szeretne hasonló cikkekről folyamatosan értesülni?

  • Engedélyezze a böngésző általi weboldal-értesítéseket, így az új blogbejegyzéseinkről azonnal értesülhet.
  • Iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken, így az új blogbejegyzéseinkről rendszeresen e-mailben értesülhet.